Endüstri Nedir ?

Mart 6, 2017

Endüstri herhangi bir zaman içerisinde veya sürekli olarak, makine gücü ya da benzeri her türlü aracın kullanımı ile herhangi bir ürünün biçim ve niteliklerini değiştirmeye yarayan, üretimin toplu olarak yapılmasına olanak sağlayan bir faaliyet dalıdır. Diğer adı sanayi olan endüstri ham maddelerin işlenerek kullanılır hale gelmesine olanak sağlayan bir sistemdir.

Endüstri yani sanayi kavramı 18. yüzyılın ikinci yarılarından da önce ortaya çıkmıştır. İlk olarak Endüstri Nedir ?İngiltere sonrasında da Amerika birleşik devletlerinde gelişme göstermiştir. Daha önceleri el emeği ile yapılan birçok ürün sanayileşme sonrasında daha hızlı ve daha çok üretilmeye başlamış ve el emeği yapımların yerini bu süreden sonra endüstri yani sanayi almıştır.

Endüstri nedir? denildiğinde kısa ve öz olarak vereceğimiz cevap, Yarı işlenmiş ya da ham maddelerin sanayi gücüyle el emeğinden daha hızlı ve daha çok olarak üretilmesine olanak sağlayan faaliyet dalı dememiz mümkündür. Endüstri alanında üretilen mallar ülke pazarlarına çıkarılmış ve ekonomiye büyük katkılar sağlamıştır.

Sanayicilik kavramı zamanla tüm dünyaya yayılan bir faaliyet sektörü olmakla birlikte birçok kişiye de halen günümüzde olduğu gibi iş imkanları sunmuştur. Bir ülkenin ekonomik olarak ilerlemesi sürecinde de sanayicilik kavramı etkin bir rol oynamıştır. Sanayi de üretimler kapalı alanlar içerisinde yapıldığından dolayı iklim şartları vs. gibi durumlardan da etkilenme olmamış ve üretim de artışlar meydana gelmiştir.

Endüstriye önem veren ülkeler diğer ülkelere göre ekonomik olarak çok daha güçlü ve çok daha kaliteli bir yaşam sürmektedir. Ancak sanayilerin kurulması için gereken belli şartlar vardır. Bunların başında sermaye gelir. Daha sonrasında da işlenecek olan ham madde ve bunu dönüştürecek enerji şartları sağlanmalıdır. Bunları bir araya getirmeden sanayicilik olmaz.

Bir yorum

  • Murat Keleş Şubat 17, 2018, 4:52 pm

    endustri mühendisliği okuyan birisine bu tür sorular artık komik geliyor nedense hani kendimi yüceltmek için değil ama okulda bu sorular artık sorulmuyor