Havlular Nasıl Temizlenmelidir

Ocak 18, 2017

Evimizde en çok kullandığımız eşyaların en başında yer alan havlular, evimiz için olmazsa olmaz eşyalardan biridir. Havluların kullanım alanları gün geçtikçe artmakta ve çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Havluluları saç kurulamada, banyoda, el ve yüz kurulamada temizlik için kullanırız.

Havlu temizliği sağlığımız için en önemli önlemlerden birisidir. En çok sorulan Havlular Nasıl Temizlenmelidir sorulardan birisi de havlular nasıl temizlenmelidir? Hiç bir zaman havluyu 3 günden fazla kullanmamalıyız. Üç günden fazla kullanılan havlu sağlığımız açısından tehdit oluşturabilir. Havlularımızı hijyenik ve belirli zamanlarda devamlı olarak temizlemeliyiz ki, sağlığımız açısından herhangi bir tehdit oluşturmasın. Havlularımızı ne kadar yüksek derecede yıkarsak o kadar daha fazla hijyen sağlamış oluruz. Beyazları 90 – 100 derece arası, renklileri ise 60 – 65 derece arası su ile yıkayabiliriz.

Havlu temizliği açısından en önemli unsurlardan birisi de havlularımızın beyaz olmasına özen göstermemizdir. Çünkü renkli havlulardaki kir ve bakterileri daha zor göreceğimizden kullanımı uzun sürmektedir. Gözle göremediğimiz kir ve mikroplarda doğal olarak havlu yoluyla vücudumuza temas etmektedir. Fakat beyaz havlularda kirlenmeyi daha önceden fark ederiz ve sağlığımız açısından önlem almış oluruz.

Havlu temizliğindeki en önemli aşamalardan birisi ise ütüleme işlemidir. Özenle yıkadığımız havluları 90 – 100 derece arası yıkayıp daha sonra mutlaka ütülemeliyiz. Ütüleme işlemi temizliğin en önemli aşamalarından birisi olduğu için bu aşamayı atlamamamız gerekiyor. Ütülediğimiz havluların üzerinde kalan bakterileri de bu sayede temizlemiş oluyoruz ve sağlıklı bir şekilde kullanmaya devam edebiliriz.

Havlularımızı yıkayıp, ütüledikten sonra mutlaka kapaklı temiz bir rafta saklamalıyız. Çünkü rafsız ve açık ortamda duran havlularımız tekrar tekrar bakterilerle donanacak yaptığımız temizliğin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu yüzden havlularımızı kapaklı iyice temizlenmiş bir rafa koymalıyız.

Bir yorum

  • Haluk Şahin Şubat 22, 2018, 9:43 pm

    eşimi bu konuda çok uyarıyorum titizlikle davranması gereken konular havlular bence en önemli hijyen kaynağı veya hijyensizlik kaynağı olur kendileri havlular herşey bulaşabilir günlük değişimleri şarttır