Murat Kekilli Kimdir?

Ocak 30, 2017

18 Nisan 1968 yılında, Adana’da dünyaya gelmiş olan Murat Kekilli bir Türk şarkıcıdır. Adana’da zor durumlarda büyümüş, yazın birçokk işte çalışmış olan Kekilli, Adana’da bir gün Gençlik Sarayı’nın müdürüyle tanıştıktan sonra binanın içinde piyona çalan bir gençten etkilenerek Murat Kekilli müzik hayatına piyano ile başlar.

1989 yılında 2 senelik askerliğini yapıp döner ve 1992-93 yıllarında Adana Devlet Konservatuarını kazanır. 1994 yılında İstanbul’a giden sanatçı Yolcular grubunda çalışır ve Kilikyalılar grubunu kurar. 1996 da ise tekrar Yolcular grubuyla çalışmıştır ve ‘Eşek Gözlü’ albümünü çıkartır. Moğollar, Teoman, Kıraç gibi isimleri beğendiğini sıkça ifade etmiş olan Kekilli kendi müziğinin bir tarzı olmadığını kendisinin ‘Anadolu Rock’ ile ilişkilendirilemeyeceğini birçokk kez ifade etmiştir.

Kekilli 1999 da çıkardığı ‘Bu Akşam Ölürüm’ albümü ve aynı adlı parçayla Türkiye’nin gündemine oturmuş, intiharlardan dolayı suçlanmış ve kendisini suçlu hissettiğinden dolayı uzun bir süre inzivaya çekilmiştir bu dönemde Adana’da olduğunu söylemiştir. Son günlerde bu şarkıyı 15 Temmuz için tekrar yorumlamıştır. 2000 Yılı En İyi Rock Vokalliğini– 6. Kral TV Video Müzik Ödüllerinde almıştır. 2002 de Yedialtı, 2004 te Avara adlı albümü Boğaziçi Müzikle çıkartır. 2013 e kadar suskunluğunu korumuş ardından en iyi albümü olan ‘Gümüş Teller’ adlı albümünü çıkartıp kısa bir röportaj vermiştir.

Murat Kekilli Kimdir ?Kendisi sık sık Yılmaz Güneye olan hal hareket benzerliğinden de konuşulmuştur sanatçının sürekli olarak dizi ve film teklifleri aldığı söylenir. Bir dönemde Sibel Kekilli ile olan kardeşliğinden konuşulmuştur. Sanatçı 15 Temmuz Marşı olan ‘Vatan Millet Aşkını’ seslendirmiştir. Sanatçının en çok sevilen parçaları Bu Akşam Ölürüm, Karagözlüm, Avara ve Seni Çılgın’dır. ‘Ver Bana Düşlerimi’ adlı Yaşar Kurt parçasını çok iyi seslendirmiş hayranları tarafından beğeni toplamıştır.

Bir yorum

  • Bilal Erdem Şubat 25, 2018, 4:18 pm

    bu akşam ölürüm beni kimse tutamaz dediğinde Türkiye’de belli bir yerlerin çatladığını gösterdi bize anadolu rock değil desede anadolunun çocuğu anadoluyu temsil eder haldeydi