Tarihin İlk Filmi Hangisidir ?

Şubat 18, 2017

Tarihin ilk filmi, sinema tarihçileri tarafından sinemanın babası olarak kabul edilen Louis ve Aguste Tarihin İlk Filmi Hangisidir ?Lumiere Kardeşler tarafından yapılmıştır. Kim tarafından yapıldığı su götürmez bir netlikte biliniyor olsa da, ilk filmin hangisi olduğu konusunda yanıltıcı olabilecek kaynaklarla sıkça karşılaşabiliriz. Genel olarak, “Tren’in Gara Girişi” adlı film, ilk film olarak bilinir. Bunun sebepleri, ilk gösterildiğinde büyük ilgi görmüş olması ve hala internet kaynaklarında bu filme ulaşılabiliyor olması olabilir fakat bilinenin aksine sinema tarihinin ilk filmi, uzunluğu bir dakikadan biraz fazla olan “Lyon’daki Lumiere Fabrikası’ndan İşçilerin Çıkışı (Sortie de l’Usine Lumiere a Lyon)”dır. Filmin ilk gösterimi 22 Mart 1895 tarihinde, Lumiere Kard  eşler’in sinematograf için patent belgesini almalarından hemen sonra, Paris’teki Ulusal Sanayii Derneği’nde gerçekleştirilmiştir.

 Halka Açık İlk Gösterim

28 Aralık 1895’te düzenlenen ilk halka açık gösterim, ücretli olup 35 kişi tarafından izlenmiştir. Lumiere Kardeşler bu gösteride 10 film oynatmışlardır. “Tren’in Gara Girişi” burada gösterilen filmlerden biridir. Trenin üzerlerine geldiğini sanan izleyenleri hayretler içinde bırakmıştır. Hatta bazılarının korkudan sandalyelerinin altına saklandıkları söylentiler arasındadır.

Halka Açık İlk Gösterimde Oynatılan Filmler

– Lyon’daki Lumiere Fabrikası’ndan İşçilerin Çıkışı

– Bebeğin Kavgası

– Tuileries Havuzu

– Trenin Gara Girişi

– Alay

– Nalbant

– Kağıt Oyunu

– Ayrık Otları

– Duvar

– Deniz

            Bu filmler sayesinde izleyiciler, fotoğrafın hareketsiz gerçekliğinden, hareketli görüntülere geçişi sağlayan sinematograf ile tanışmış oldu. Fakat birbirini takip eden bu fotoğraf karelerinin oluşturduğu hareketli görüntülerin hiçbir içeriği ve anlamı yoktu. Öykülü ilk sinema filmleri George Melies tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda iyi bir ressam ve karikatürist te olan George Melies, tıpkı günümüzde olduğu gibi, önce filmlerin konusunu yazıp, sahneleri çiziyor sonra da kendi stüdyosunda filme alıyordu. İlk filmlerinden biri, 1896’da yaptığı “Robert Haudin’de Bir Kadının Yok Oluşu”dur.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.