Alışveriş Mekanları Seçimi Nasıl Olmalıdır

Mayıs 22, 2017

Ülkemiz, gelişen ve küreselleşen çağa ayak uydurarak alışveriş merkezi istihdamlarına son derece önem vermeye başladı. Her marka kendi pazarında yer edinmektense alışveriş merkezlerine konumlanmaya ve alıcısına hizmet vermeyi amaç haline getirdi. Bu durumda alışveriş mekanları seçimi nasıl olmalıdır? Müşteriler hangi avm’leri tercih ederek, yaptığı alışverişi kaliteli kılar?

 Avm’nin konumu;

Ulaşılabilirlik en önemli unsurdur. Çevreden geçen toplu taşıma araçları, sadece şâhısa ait araçla gidilme zorunluluğu olmayan yerleşkeler daha caziptir. Bazı alışveriş merkezlerinin müşterilerine sunduğu shuttle (müşteri servisleri) hizmeti ulaşımda güçlük çeken kişiler için alternatif olmaktadır.

 Konsepti;

İç ve dış mimarisi hedef kitleyi tatmin edici şekilde dizayn edilen Avm’ler göze hitap ettiğinden, Alışveriş Mekanları Seçimi Nasıl Olmalıdırmüşteri kapasitesi de geniştir. Hijyen ve tasarımın bir arada olduğu alanlarda alışveriş daha keyif verici bir hale gelebilir. Kapalı ve açık otopark imkanı olan alışveriş merkezleri araç sahibi olan müşteriler için konsepte rahatlık katabilir. Kişiler araçlarını uzak bir konuma park etmek yerine avm’nin bu imkanından yararlanarak alışverişe kolaylık sağlayabilir.

 Müşteri memnuniyeti;

Müşteri daima haklıdır politikasına sahip yerleşkeler tercih ve devamlılıkta ön plandadır. Örneğin satın alınan bir maldan cayma karşılığında iade alımı veya yapılacak olan ürün değişikliği müşteriler için bir handikaptır.

Bireye uygunluk,

En uygun ürün ve marka karmaları ile birden fazla seçenek sunularak müşteri için alternatifler geliştiren merkezlerde, alışveriş daha canlıdır.

Fiyat olarak da her segmente hitap eden ürün fazlalığı ile kişiler sınırsız alışveriş keyfini yaşayabilir.

Yukarıdaki maddelerden yola çıkılarak alışveriş merkezlerinde olması gereken özelliklere göz atıldığında çevrede bulunanların hemen hemen bu konseptleri sağladığı görülmekte.

Merkezi konumu, çevre özeni, otopark hizmetleri, yazın avm içini serin tutan, kışın sıcaklık dengesini sağlayan ferah yapısı, marka çeşitliliği, indirim ve yenilikçi reklamları ve müşteriye verdiği önem ile alışveriş merkezleri günümüzde tercih sebebidir.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.