Alışverişte Nakit Mi Taksit Mi Kullanmayı Seçmelisiniz

Nisan 15, 2017

Alışverişte nakit mi taksit mi kullanmayı seçmelisiniz. Bu konu günümüzde alışveriş severlerin kara kara düşündüğü konulardan bir tanesidir. Bu konuda naçizane tavsiyem yazıyı sonunda kadar okuyup ona göre bir karar vermenizdir.

Alışverişte nakit mi taksit mi kullanmayı seçmelisiniz. Bu soruya verebileceğimiz ilk cevap kendi nakit durumunuza göre ayarlamanızdır. Örnek vermek gerekirse eğer ödemelerinizi aylık dönemlere ayırarak yapmayı planlamışsanız öyle devam etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ancak taksit ile alınan bir eşyanın taksiti az diye bir sürü eşya alınmaktadır ve toplamda aşırı derecede para harcanmaktadır.

Nakit peşin aldığınız durumda 2-3 tane eşya alacakken taksit olarak alınca 8-9 tane eşya alınmaktadır Alışverişte Nakit Mi Taksit Mi Kullanmayı Seçmelisinizve fazladan eşya alınmaktadır bu eşyalardan bazıları dolaplarda yıllarca giyilmemektedir. Nakit alınca hem ihtiyacınız kadar almış oluyorsunuz hem de toplamda harcamalarınız daha az olmaktadır. Taksit kulağa hoş gelmektedir nasıl olsa taksit ile aylık olarak az ödeniyor deyip daha da fazla harcama yapılmaktadır. Toplama bakarak hem mantıklı hem de gerçekçi davranışlarda bulunabiliriz.

Alışverişte nakit mi taksit mi kullanmayı seçmelisiniz sorusuna vereceğiz ikinci cevap ise yine nakit almanızdır. Sebebi ise taksit alımlarda meydana gelen vade farkından dolayı eşyanın fiyatında meydana gelen artıştır. Örnek vermek gerekirse 19,90 TL ye aldığınız bir eşya taksit ile 24,90 TL ye çıkmaktadır. Bu durumda gereksiz yere 5 TL ödemek durumunda kalmaktasınız.

Bir eşyada 5 TL fazla para vermeniz 10 eşyada 50 lira yapar ve 2 eşyadan fazla parayı vade farkından dolayı boş yere vermek durumunda kalınmaktadır. Ancak her eşyada bu vade farkı alınmamaktadır. Bu tür eşyalarda taksitli almak daha mantıklı olabilir ancak satın almak istediğiniz eşyaları nakit almanızı ve harcamalarınızı dikkatle yapmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bir yorum

  • Sefer Şubat 14, 2018, 3:42 pm

    nakit olursa tek seferde kurtulursunuz taksit olursa her ay onu ödemek zorunda klırsınız benim mantığım bunun üzerine gidiyor