Borsada Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekim 21, 2018

Borsa oynamak kadar parayı çekmesi de ayrı bir stres unsuru. Borsada işlem yapabilmek için ilk başta herhangi bir bankadan ya da yatırım firmasından yatırım hesabı açmanız gereklidir. Bunun için bir bankanın müşteri hizmetlerine başvurup yatırım hesabı açmak istediğinizi söyleyince size iş ortaklığı sözleşmesi gibi buna benzer yaklaşık 30 dakikanızı alacak formalite icabı bir sürü kâğıt imzalatıyorlar.

Bundan sonra borsa hesabınız kısa süre içerisinde aktif olup sizin o bankadaki vadesiz hesabınıza entegre ediyorlar. Mutlaka yatırım hesabı için başvurduğunuz bankada vadesiz hesabınız da bulunması lazım. En sonunda size bir kullanıcı hesabı ve şifresini telefonunuza mesaj olarak yolluyorlar.

Para Çekme

İnternet mobil bankacılık aracılığıyla veya o bankanın İnternet borsa giriş platformundan size banka tarafından verilen portföy numarası ve şifre ile bankanın borsa platformuna giriş yapıyorsunuz. Belirlediğiniz hisse senedine alacağınız miktarı girdikten sonra al butonuna tıklayıp hisse senedinin sahibi oluyorsunuz. Hisse senedini bozdurup paraya çevirmek istediğinizde sat butonuna tıklıyorsunuz.

Sat işleminde, işlem sırasına göre belli bir müddet sonra satış işlemi gerçekleşiyor. Satış işlemi gerçekleştirdikten sonra para borsa hesabınızda oluyor. Borsa hesabından kendi hesabınıza virman yapmanız 1 saniyelik bir olay. En sonunda hesabınızdan para çekme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Canlı Borsa

İnternet üzerinde çalıştığınız bankanın platformunda aynı zamanda aldığınız hisse senedinin canlı takibini yapabilirsiniz. Normalde İnternet üzerinde herhangi bir siteden takip yapıyor iseniz 15 dakika gecikmeli sonuçları görürsünüz. Fakat bankanın size sunduğu hizmette sadece aldığınız hisse senedinin canlı takibini yapabilirsiniz. Eğer bu konuda fanatik iseniz ve borsa ilginizi çekiyor ise bazı sitelere üye olup belli bir miktar karşılığında bütün hisse senetlerinin anlık takibini yapabilmeniz mümkün.

Son olarak hangi bankayı kullanacaksanız komisyon oranlarını da incelemeyi sakın unutmayın. Çünkü hisse senedi üzerinden yapacağınız herhangi bir işlem yani al sat için belli bir tutar bankanız hesabınızdan kesiyor.

Yorum Yapılmamış

Yorumlar kapalı.